FESTIVAL LUMEN - OPEN AIR FESTIVAL

je festival gospelovej hudby organizovaný pravidelne začiatkom júna v Trnave. Počas svojej existencie sa stal najväčším gospelovým festivalom v strednej Európe. Tento rok oslávi svoje 26. narodeniny.

Festival Lumen na Trojičnom námestí v Trnave navštevuje každoročne 10 000 ľudí. Počas víkendu sa stávajú súčasťou mesta, ktoré im poskytuje dočasný domov. Keďže je open air festivalom pre všetkých zadarmo, ponúka hudobný zážitok nielen jeho účastníkom, ale aj okoloidúcim hudobným nadšencom. Novinkou Festivalu Lumen bol koncept city music festivalu spolu so spoplatnenou XL zónou. Tento koncept rozvinuli organizátori počas minulého ročníka a festival vystavaný na sprievodnom programe sa rozhodli ponúknuť aj tento rok.

CITY MUSIC FESTIVAL

Cieľom Festivalu Lumen je evanjelizácia mladých ľudí, aby zažili dobrú atmosféru, stretli veľa priateľov, počuli kvalitnú gospelovú hudbu a zažili hlboký dotyk Boha. Preto sa organizátori snažia osloviť aj mladých, ktorí nie sú veriaci, aby videli a zažili príťažlivé svedectvo veriacich. Za týmto účelom každý rok pozývajú aj známe osobnosti z komerčného sveta. Tohtoročný 26. ročník Festivalu Lumen je výnimočný svojím prívlastkom “CITY MUSIC FESTIVAL”, keďže sa koná už po 11. krát na Trojičnom námestí a rozširuje sa do priestorov, ktoré ponúka mesto Trnava. Okrem hlavného pódia na Trojičnom námestí bude program aj v amfiteátri, na nádvorí radnice a v Kine Hviezda.

Okrem „audio“ zážitku z koncertov kvalitných slovenských a zahraničných skupín, ktoré sú organizované na vysokej úrovni s použitím profesionálnej ozvučovacej a svetelnej techniky, ponúka tiež dostatok priestoru na priateľské stretnutia, ktoré dodávajú atmosfére rodinnosť a výnimočnosť.

SVETOVÝ GOSPEL

Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských formácií aj kapely z USA, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nórska, Nového Zélandu a Kanady.

V ostatných rokoch privítal Festival Lumen také zvučné mená gospelovej hudobnej scény, akými sú Delirious? (UK), Third Day (USA), Switchfoot (USA), Newsboys (USA), The 29th Chapter (UK), Superchick (USA), Thebandwithnoname (UK), GK Real (UK), DJ Andy Hunter (UK), LEELAND (USA)…

WORKSHOPY

Súčasťou festivalu je taktiež blok workshopov a prednášok na aktuálne témy, ktoré môžu navrhnúť účastníci festivalu prostredníctvom webovej stránky. Workshopy a prednášky ponúkajú možnosť načerpať nové informácie, nie však povrchným spôsobom, ale s pridanou hodnotou prepojenia, či už s aktuálnym mottom festivalu, alebo s osobným prežívaním účastníkov i prednášajúcich. Počas uplynulých 25 ročníkov mali možnosť návštevníci stretnúť viacero zaujímavých hostí: Ivetu Radičovú, Daniela Heviera, Jána Figeľa, Michala Kaščáka, Petra Dvorského, Miroslava Mikolášika, Štefana Hríba, Máriu Čírovú, Mariána Čekovského, Daniela Lipšica, Janu Kirschner, Dana Dangla, Dana Bártu, Katarínu Koščovú Veroniku Remišovú, Branislava Škripeka, Branislava Jobusa, Dominiku Mirgovú, Simonu Martausovú či kňaza Maroša Kuffu alebo exorcistu Solčianskeho a iných.

MLADÍ PRE MLADÝCH

Hlavným organizátorom je Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziáni don Bosca a spoluorganizátorom mestom Trnava. K organizačnému tímu, ktorý festival pripravuje počas celého roka sa postupne pridávajú ďalší dobrovoľníci. Spoločne tvoria 250 člennú „rodinu“, ktorá zabezpečuje celý priebeh festivalu. Organizujú ho mladí pre mladých.

FESTIVAL LUMEN V SKRATKE

  • najlepšie slovenské a veľmi kvalitné zahraničné gospelové kapely z celého sveta
  • radostná, priateľská až rodinná atmosféra, ktorá zostáva v srdciach
  • hudba inšpirovaná myšlienkami kresťanského posolstva – evanjelia (angl. gospel)
  • súčasné hudobné štýly (pop, rock, folk, dance, urban, worship, funky, gospel a pod.)
  • slovenskí a zahraniční interpreti
  • zaujímavé prednášky a workshopy
  • stretnutie priateľov, priestor pre nové priateľstvá